Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Obligátní poznámka: Text vyjadřuje názor autora, nikoliv redakce AbcLinuxu.
iHNED: Komisař Evropské unie pro hospodářskou soutěž rozhodl, že Microsoft porušil pravidla Evropské unie a za to bude muset zaplatit. Půl miliardy eur (497*10^6 Eur), což je doposud nejvyšší pokuta v historii. Microsoft je konkrétně povinen zveřejnit informace o svých produktech kvůli vyšší kompatibilitě s ostatními systémy a vyřadit z operačního systému Windows přehrávač Media Player. Podle ČRo1 by v nových Windows (měly by se objevit v roce 2006) měly být přítomny i programy na modelování 3D objektů (CAD). Evropská komise prý nemá na výběr. V podstatě se jedná o "preventivní opatření" ze strany Evropské komise.
Tato pokuta se týká hlavně Media Playeru, ale všichni si určitě pamatujeme (nebo jsme o ní slyšeli) na "válku prohlížečů", která nedopadla pro firmu Netscape příliš dobře (ale pro Mozillu zato výborně, což už je ale jiný příběh...) a řekl bych, že se ve verdiktu trochu zrcadlí i tento problém.
Nejen na ZDNetu se mimo jiné píše, že Microsoft s touto pokutou samozřejmě nesouhlasí...
Ptám se, co ale na to Linuxové firmy? Nedodávají snad ony své operační systémy vybavené tisíci multimediálními přehrávači, programy pro kreslení a internetovými prohlížeči? Nebojují proti Microsoftu jeho vlastními zbraněmi? Neměly by i ony dostat pokutu, protože evidentně neprodávají pouze "operační systém" (tedy jádro a pár nástrojů), ale dodávají k němu množství programů zdarma, čímž znemožňují potenciální konkurenci vstup na trh? A konečně: Neměl by být každý vývojář, který kdy použil licenci GNU/GPL či podobnou, pokutován za to, že vyvíjí a dává k dispozici svůj produkt zadarmo, tedy za cenu vysloveně dumpingovou, a tím znesnadňuje vstup komerčních firem na trh?[1]
Co takový GIMP? Můžeme sice namítnout, že kvalit komerčních produktů ani zdaleka nedosahuje, ale na "normální" práci více než stačí a komerčním firmám asi nejde o špičku mezi designéry, ale i o "normální" uživatele, kteří tvoří masu schopnou zaplatit vývoj nějakého produktu.
Stejně tak všichni víme, že MS Office obsahuje přehršel naprosto zbytečných funkcí. Přesto se tento balík stal oblíbeným nástrojem širokých vrstev. A přitom je tady takové množství krásně jednoduchých až obludně komplexních jiných programů a celých balíků, které by pro 99 % všech činností běžného BFU stačily. Snahou všech firem musí být přesvědčit nejen špičky v každém oboru, ale i běžné uživatele, že jejich produkt je právě ten nejlepší pro ně. Všechny firmy, jejichž cílem je maximální zisk, důsledně uplatňují marketingovou strategii tlaku: intenzívní "masáží" se snaží dostat do podvědomí zákazníků s tím, že bez toho a toho produktu prostě nemohou žít.
Co na tom, že 99 % všech uživatelů Windows nikdy nebude kreslit v CADu? Pokud se tam ten produkt dá, tak bude docela velká pravděpodobnost, že si hodně začátečníků už žádný jiný nekoupí. To samé platí o multimediálních přehrávačích nebo webových browserech.
Nejsem zastánce Microsoftu. Jsem rád, že se mi podařilo být 100% MS-free. Ale nějak se mi nezdá, že má být jedna firma pokutována za to, co dělají i její "konkurenti" (a Linux, ať se nám to líbí nebo ne, je označován za konkurenta Windows). Vidím celou věc špatně?
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
man mplayer | grep 1250Případně stačí vyhledávat na AbcLinuxu
Ptám se, co ale na to Linuxové firmy? Nedodávají snad ony své operační systémy vybavené tisíci multimediálními přehrávači, programy pro kreslení a internetovými prohlížeči? Nebojují proti Microsoftu jeho vlastními zbraněmi? Neměly by i ony dostat pokutu, protože evidentně neprodávají pouze "operační systém" (tedy jádro a pár nástrojů), ale dodávají k němu množství programů zdarma, čímž znemožňují potenciální konkurenci vstup na trh?
Podle mého názoru jde v obou případech o něco jiného. Micro$oft přibaluje do svých Windows jenom jeden prohlížeč internetových stránek - IE, a také vlastní a jediný Media Player. V Linuxových distribucích máte vždycky možnost volby - zvolím si GNOME nebo KDE nebo jiný okenní manažer? Tyto navíc nejsou vytvářeny přímo firmou, která vytvořila celou distibuci. Je to něco podobného, jaky kdybyste chtěl dát pokutu vydavatelům IT časopisů za to, že na svá CD dávají nejrůznější programy a v podstatě zadarmo (záleží samozřejmě na licenci příslušného programu).
To je hlavička na hřebíčku - IMHO by úplně stačilo, kdyby EU vydala direktivu , že státní správa v celé EU nesmí koupit nic, co nemá otevřený formát dat, dokonale zdokumentovaný, co nedodržuje psané otevřené standardy atd...
Možná by to mělo větší efekt než trapné soudní tahanice o walkmena.
Hmm. Zajímalo by mě, jaký "názor" jsem vyslovil, že se od něj distancujete. Že nechápu udílení pokuty podobným způsobem.. nepovažuju za názor, ale za otázku čekající na odpověď.
Což mě tak napadá, že platí pro všechny (na štěstí jich bylo jen pár), kteří mi psali, že "můj názor je špatný".
Nevšiml jsem si, že bych vyjádřil jakýkoliv názor....snad jen na ten, že tomu nerozumím a rád bych, aby mi to někdo vysvětlil. Díky
A vubec, o co jde? Jenom jsem napsal, že se mi nějak nezdá důvod (tak jak byl předložen v ten den médii) té pokuty.
V celé diskusi snad ani jednou MS za jeho praktiky nikdo nepochválil a když, tak maximálně za marketingovou politiku, takže se nabízí otázka: O co Vám jde?
A dále opravdu nechápu, proč o "tupém stádu" píšete na Linuxovém médiu, aniž bych tím chtěl říci, že co "linuxák", to inteligent. Rozhodně bych neřekl, že právě tady se scházejí lidé, kteří se nechají ovládat jednou firmou....
Asi jsem skutečně natvrdlý, ale nevzdávám se a opět Vás žádám: Rozveďte svou myšlenku ve vztahu k článku a odpovězte na mnou položené otázky z Vašeho pohledu. Celou dobu se vás ptám: Chápu to dobře? A když ne, tak proč ne? Několik zajímavých odpovědí (např. že ta správa byla českými médii jednoduše špatně interpretována) jsem dostal.
P.S. Bohužel, od komentáře tady nidko placený není. Dokonce tento článek byl ohodnocen poněkud "méně", protože je "kratší", s čímž souhlasím.
Dovolím si Vás poučit, že k napsání článku mě rozhodně nevedl exhibiconismus nebo touha zbohatnout. Jenom mě něco při poslechu rádia po ránu napadlo a sepsal jsem to dohromady. Nic víc jsem tím nemyslel. Ale i kdyby se platilo od komentáře: vítejte v kapitalismu....
P.P.S. Text vyjadřuje názor autora, nikoliv redakce AbcLinuxu. ;o)